Türkiye’deki En İyi Psikologlar Kimlerdir?

Psikoloji, insanların ruh hallerini inceleyen ve anormal davranışların tespit edilmesini sağlayan bir daldır. Psikolog ise bu mesleği yapan kişilere verilen isimdir. Psikologlar üniversitelerin edebiyat fakültelerinden 4 yıllık bir eğitimin ardından mezun olurlar. Kendi kliniklerinde veya çeşitli sağlık kurumlarında psikolog unvanıyla çalışabilirler.

Psikologlar insanların veya hayvanların üzerinde gerekli çalışmaları yürütürler. Onların davranışlarını yakından takip ederek, anormal olan durumların düzelmesini sağlarlar. Ayrıca insanların psikolojik nedenlerden dolayı oluşan, sosyal hayata adapte olamama durumu hakkında çalışmalar ortaya çıkarırlar. İnsanların geçmişte yaşadığı ve onları huzursuz eden konuların bitirilmesini sağlarlar.  Toplum sağlığını ilgilendiren konularda insanları bilgilendirici düzeyde, seminer ve eğitim düzenlerler. Onların sorunlarının kısa yoldan çözülmesine bu şekilde destek olurlar.

Türkiye çapında işini layıkıyla yapan pek çok psikolog bulunmaktadır. Bu psikologlar alanında oldukça iyi psikologlardan olup, psikoloji alanından bahsedildiğinde ilk akla gelen isimlerdendir.

Seval Hacım Kılıç:

Seval Hacım Kılıç İzmir’de psikoloji alanında hizmet verir. İzmir Ekonomi Üniversitesinden mezun olmuştur. Kılıç’ın hizmet verdiği pek çok alan bulunur. Bunların başında ise; bireysel danışmanlık, aile ve çocuk danışmanlığı, aile içi sorunlar, hiper aktif çocuk sorunları, evlilik öncesi danışmanlık, travma ve depresyon vs. gibi konular gelmektedir. Ayrıca psikolojiye dair her şeyde Seval Hacım Kılıç’ın İzmir’deki danışma merkezinden yardım almak kolaydır. Değişim Psikoloji ve Aile Danışmanlık merkezi ise Alsancak’ta çalışmalarına devam etmektedir. Daha fazla bilgi için psikolog-izmir.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vedat Demiral:

Vedat Demiral İstanbul’daki psikologlardan biridir. Arel Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Ayrıca çeşitli hastanelerde stajına devam etmiştir. Pek çok klinikte çalışmalarını sürdürmüş ve rehabilitasyon merkezlerinde bir dönem çocuklar ve gençler üzerinde araştırmalar yapmıştır. Vedat Demiral şuan Bakırköy’de psikoloji alanında hizmet vermektedir.

Psikologla hastasının görüşmesi

 

Yalçın Yılmaz:

Türkiyenin en iyi psikologları arasında sayılan Yalçın Yılmaz, eğitimini Ege Üniversitesinde tamamlamıştır. Buradan Rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanından mezun olmuştur. Ayrıca yüksek lisansını da klinik psikoloji alanında tamamlamıştır. Mesleğe 2006 yılında başlayan Yılmaz, şuan İstanbul Ataşehir’de çalışmalarına devam etmektedir.

Ayten Zara:

Ayten Zara klinik psikoloğu ve danışmandır. Uzmanlığını İngiltere’de yapmıştır.  Aile içi cinsel şiddet konularında Oasis Projesi içerisinde yıllardır çalışmıştır. Bilgi Üniversitesinde gerekli programlar dahilinde direktörlük yapmaya devam etmektedir. Ayrıca Ayten Zara’nın psikoloji dalında pek çok araştırması ve çalışmaları bulunur. Bunlar ise; aile toplum psikolojisine yönelik çalışmalardır.

Nuh Aktekin:

Nuh Aktekin İstanbul Üniversitesi mezunudur. Bu üniversiteden psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında mezun olmuştur. 2007 yılından beri mesleğin içindedir. O yıllardan itibaren çeşitli kurumlarda danışmanlık görevinde yer almıştır. Ayrıca okul ve lise gibi kurumlarda bireysel terapist görevini üstlenmiştir. Nuh Aktekin’in bunun yanında psikoloji alanı için pek çok çalışmasının olduğu bilinmektedir. Ayrıca uzun dönemden beri aile ve çiftlerin terapisini yapmaktadır.

Asu Bülbül:

Asu Bülbül İstanbul Üniversitesinden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesinde pedagojik formasyonu bitirmiştir. Ayrıca alandaki yüksek lisansını ise, Haliç Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Burada pek çok terapi çeşidi için eğitimler almıştır. Ayrıca halen ilişkiler hakkında yetişkinlere eğitimler vermektedir. Asu Bülbül’ün uzmanlık alanı ise, romantik ilişkiler, aile ilişkileri, yetişkinlerde kişilik bozukluğudur. 2004 yılında başladığı psikoloji alanında halen danışmanlık merkezinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Murat Paker:

Murat Paker, İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Psikoloji alanındaki yüksek lisansını ise Boğaziçi Üniversitesinde yapmıştır. 1990’lı yıllara gelindiğinde doktorasını yapmak üzere ABD’ye yerleşmiştir. Murat Paker, şuan Bilgi Üniversitesinde yüksek lisans direktörlüğünü üstlenmektedir. Ayrıca psikoloji alanında klinisyen olarakta çalışmalarını sürdürmektedir.

Comments Off on Türkiye’deki En İyi Psikologlar Kimlerdir?

Filed under Psikoloji

Comments are closed.