Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi son yıllarda gelişmiş teknolojiler ve devrim niteliğindeki çalışmalar sayesinde bebek sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi sayesinde yıllarca çocuk sahibi olamamış ve çocuk özlemi çekmiş olan çiftler sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucağına alabilmişlerdir. Dünyada 1971 yılında başlanan tüp bebek çalışmaları ilk meyvesini 1978 yılında vermiş ve ilk tüp bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiştir.

Ülkemizdeki Tüp Bebek Çalışmaları

Ülkemizde de dünya ile hemen hemen eş zamanlı olarak tüp bebek alanında çalışmalar yapılmış ve ilk tüp bebek 1989 yılında dünyaya gelmiştir. 90’lı yıllar itibariyle gelişmeye devam eden tüp bebek tedavisi çalışmaları bugün çok daha ileri bir noktaya gelmiştir ve şimdi dünyada en başarılı tüp bebek tedavisi uygulayan ülkeler arasında  yer almaktayız. Dünya’da ise en çok Gürcistan ve Kıbrıs tüp bebek merkezi olan yerlere rağbet vardır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için özel olarak geliştirilen bir yöntemdir ve fiziksel rahatsızlıklardan (kısırlık, hormon bozuklukları, yumurta ve sperm kalitesindeki yetersizlik vb.) kaynaklı olarak bebek sahibi olamayan çiftler için yumurta ve sperm hücrelerinin dış ortamda döllenerek yumurtanın rahme yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi kısırlık teşhisi konan (tıbbi anlamda kısırlık korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumudur), yumurta ve sperm sayısında, kalitesinde problemler yaşayan, tüpleri tıkalı olan veya tüpleri alınmış olan, menilerinde sperm bulunmayan ve buna benzer rahatsızlıklardan mustarip olan kişilere uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi menopoza girmiş kadınlara, sperm üretimi olmayan erkeklere ve ameliyat ile rahmi alınmış kadınlara uygulanmaz.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Başarılıdır?

Bugün eskiye oranla çok daha artan tüp bebek tedavisinin başarı oranları en çok yaş faktöründen etkilenir ve 30 yaş altındaki kadınlarda başarı oranı %60 iken yaş arttıkça başarı oranının düştüğü kanıtlanmıştır. Ancak bu başarı oranları ilk tüp bebek denemesi sonucu elde edilen istatistik sonuçlarıdır, 4. denemede başarı oranı %90’lara kadar çıkabilmektedir.

Tüp Bebek Merkezleri Nasıldır?

Tüp bebek merkezleri günümüzde hem sayıca hem de nitelik bakımından artmıştır, tüp bebek alanında uzmanlaşmış doktorların çalıştığı ve bilimsel çalışmaların yapıldığı tüp bebek merkezi olan  yerler bebek hayali kuran çiftler için ümit kaynağı haline gelmiştir.

Tüp bebek merkezlerinin sayısının artması tüp bebek fiyatlarının da eskiye oranla daha ekonomik olmasını sağlamıştır ve tüp bebek yaptırmak artık çok daha ulaşılabilir bir tedavi haline gelmiştir.

Tüp Bebek Fiyatları

Tedavinin uygulandığı merkez, tüp bebek tedavisi uygulanması gereken hazırlık ve tedaviler, yapılan tahliller gibi pek çok etkene bağlı olarak tüp bebek fiyatları değişiklik göstermektedir.

Tüp bebek yaptırmak isteyenlerin tüp bebek merkezleri ile görüşerek randevu almasını ve tüp bebek tedavisi ile ilgili doktorlar ile bizzat görüşmelerini önermekteyiz.

Comments Off on Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Filed under Sağlık Hizmetleri

Comments are closed.