Prp Tedavisi Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Prp ciltte kırışıklıklara ve ciltte meydana gelen kırışıklık benzeri sorunlara henüz oluşmadan engel olmak veya bu sorunları gidermek amaçlı kullanılan oldukça yeni sayılabilecek bir yöntem. Bununla birlikte Prp’nin tıpta uygulamasının ise yeni bir uygulama olmadığını söylemek de mümkün. Ülkemizde İzmir gibi pek çok ilde de uygulanan bu yöntemde, bir kişiden alınan kan santrifüj edilir ve tekrar bu kişinin ihtiyaç duyduğu bölgelere enjekte edilir. Bu noktada amacın kanın pıhtılaşma özelliğinden faydalanmak olduğunu söyleyebiliriz.

Vücudumuzun herhangi bir yerinde bir kesik oluştuğu bir yerine bir hasar geldiği zaman veya bir kanama meydana geldiği zamanlarda, kanama olan bölgede vücudumuz o bölgeyi kan aracılığıyla onarmaya başlar. Son yıllarda doktorlar kanın pıhtılaştırma özelliği denilen bu özelliğini vücudumuzun herhangi bir bölgesine uygulamayı denediler ve uygulamanın başarılı olduğunu gördüler. Kan deri altına enjekte edildiğinde, yaşlılıkla savaşmaya başlar ve yaşlanmanın en bariz görünen etkilerini ortadan kaldırır. Temelde kan deri altımızda pıhtılaştırma özelliğini kullanarak cildimizde meydana gelen yaşlanma veya diğer etkilerden kaynaklanan hasarları giderir ve bu sayede tekrardan genç bir görünüme kavuşmamız söz konusu hale gelir.

Prp Tedavisi Yaptiran Kadin

Prp tedavisi hangi bölgelere uygulanabiliyor?

Prp yönteminin etki alanının oldukça geniş olduğunu söylemek mümkün. Vücutta pek çok bölgede faydalarından yararlanmanın mümkün olduğu bu tedavi yöntemi kırışıklık ve çökme benzeri olumsuz etkilere karşı uygulanabileceği gibi, diğer estetik operasyonların bıraktığı izlerin giderilmesinde de aktif olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Bu yöntemde kişinin vücudundan alınan kan daha sonra bir dizi işlemden geçiriliyor ve kişinin tedaviye ihtiyaç duyulan bölgesine enjekte edilmek üzere hazır hale getiriliyor. Sonuçta oluşan serum pıhtı miktarı açısından oldukça zengin bir hale geliyor ve bu serumun tedavi etme özelliği bir hayli yüksek oluyor. Daha sonra oluşturulan tedavi özelliği yüksek serum deri altına uygulanıyor ve işlem tamamlanıyor.

 

Prp yöntemine hangi durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır?

  • Deride uygulanan lazer tedavisi ve peeling türü tedavi yöntemleri işlemin bitmesinin ardından deri üzerinde izler bırakabilmektedir. Bu tür durumlarda izlerin başarılı şekilde giderilmesi için Prp yöntemi tercih edilmektedir.
  • Prp tedavisi derinin zamanla yaşlanması gibi sorunlara karşı da tercih edilen bir yöntemdir. Yaşlanmayla zamanla deride gözle görülür kırışıklıklar oluşmaya başlar. Güneşin zararlı ışınları da bu etkide pay sahibidir. Prp yöntemi sayesinde olumsuz bu etkilerin giderilmesi ve cildin eski parlak görünüme kavuşması sağlanabilmektedir.
  • Deri zamanla eski özelliklerini sergileyemez hale gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda deri altına enjekte edilen santifirüj edilmiş kan ile uygulanan İzmir Prp tedavisi derinin eski dinç haline geri döndürülmesinde de kullanılabilir
  • Prp ayrıca diğer estetik operasyonlarla da uygulanabilen bir yöntemdir. Özellikle ciltte hasarlara yol açan estetik operasyonlar sonrasında Prp tedavisi bu hasarların giderilmesinde diğer estetik işlemleri ile birlikte kullanılırlar.

Prp yönteminde plateller

Prp yöntemi içerisinde kullanılan plateller normalde kanda bulunan ve deride yaşlanmaya veya diğer etkilere bağlı kırışıklıklarla savaşan maddelerdir. Bu maddeler zamanla vücudumunuz belirli bölgelerinde azalma gösterirler. Bu nedenle o bölgeler de özellikle kırışıklık gibi olumsuz etkilere karşı savaşma yetilerini de kaybetmeye başlarlar. Bu noktada vücudun farklı bölümlerinden alınarak kırışıklıkların olduğu bölgelere uygulanan plateller Prp yönteminde vücudun o bölgesinin tekrar toparlanmasını ve kırışıklıkları gidermesini sağlar.

Prp yönteminde platellerin nereden alınacağına doktorunuz karar verecektir. Bu noktada doktorunuz sizi gerek operasyon öncesinde gerekse de sonrasında detaylıca bilgilendirir. Ayrıca tercih etmeniz halinde bu tedaviyi diğer estetik operasyonlarla aynı zamanda yaptırmanız da söz konusudur. Prp işlemini sağlıklı bir şekilde yapmak için doktorunuza danışınız.

Prp ve estetik konusunda daha fazla bilgi almak için http://estetiks.net veya Ufuk Bilkay Twitter sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Comments Off on Prp Tedavisi Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Filed under Estetik

Comments are closed.