Burun Estetiği Nedir ve Yöntemleri Nelerdir

Burun estetiği, yani rinoplasti, burun kemiğindeki eğriliğin ya da benzer problemlerin düzeltilebilmesi için ya da yalnızca burun görünümünün daha iyi hale getirilmesi amacıyla, burnun kemik ve kıkırdağının şekillendirilmesiyle uygulanan cerrahi bir işlemdir. Ülkemizde de uygulanan yöntem, burunlarının şeklinden memnun olmayan ya da sağlıksız buruna sahip insanlar tarafından tercih edilmektedir. En çok estetik yaptırma oranına sahip şehirler İzmir ve İstanbul’dur. 

Burnun yüz ile uyumlu olması gerekir. Şayet, burnunuz çok kalın ya da ince ise ya da hoş görüntüsü olmayan bir burun kemeriniz mevcutsa veya sarkıklık bulunuyorsa, yüz ile orantılı olmayan bir durum söz konusudur. Rinoplasti, mevcut orantısızlığı gidermeye yarayan etkili bir çözümdür. Doğru bir rinoplasti işlemi, kişilerin kendine olan güvenlerinin artmasına ve sağlıklarına pozitif yönde etki eder. Ayrıca burnun görüntüsünü değiştiren bu uygulama, yüzün görüntüsünü de değiştirerek, daha iyi hale getirebilir.

Her yıl bir milyonu aşkın birey, burun görüntüsünün daha iyi hale getirilmesi amacıyla burun estetiği ameliyatı yaptırmaktadır.

Burun Estetiği Uygulaması Nasıldır?

Burun estetiği kesi işlemi gözle görülmeyen burun içindeki alanlara yapılır. Genellikle burun deliklerinin ortasında bulunan kemerin iç kısmına yapılabilmektedir. Uygulamada gereken miktarda kemik ya da kıkırdaklar çıkartılır ve yeni bir burun meydana getirmek için düzenlenir. Ameliyat esnasında, burnun iç kısmına tampon yapılmışsa, ameliyatın ertesi sabahı çıkarılır. Burun ateli ise ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra çıkarılır. İlk bir hafta içerisinde burun kanatlarına bant uygulanarak, 1 hafta sonunda bu bantlar da çıkarılır. Ameliyattan sonra meydana gelen şişlik ve morluklar genellikle iki hafta içerisinde yok olur.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası 1 ay süresince ağır işlerden uzak durulmalıdır. Bu süre içerisinde burna darbe getirebilecek riskli durumlardan kaçınılmalıdır. Eğer kişi gözlük kullanıyorsa, burnun üzerine yük binmemesi için bant kullanabilir.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetiği yöntemleri, kişinin ihtiyacına göre ameliyatlı ve ameliyatsız rinoplasti olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ameliyatlı Burun Estetiği

Ameliyat ile yapılan burun estetiği işlemleri, Dünya’da en fazla tercih edilen yöntemler arasında bulunur. Bunun sebebi, ameliyatla rinoplasti işleminin kalıcı olması ve uzman doktorun tecrübesine bağlı olarak iyi sonuçlar ortaya çıkarmasıdır. Doğru uzmanın tercih edilmesi ile ameliyatla yapılan rinoplasti işlemi oldukça başarılı bir biçimde sonuçlanmaktadır.

Ameliyatlı burun estetiği, kendi içinde açık ve kapalı olmak üzere iki türlüdür. İşlemin açık veya kapalı olarak yapılması, kişinin durumuna, fiyat tercihine ve uzmanın önerisine bağlı olarak değişir. Açık rinoplastide, burnun üzerine bulunan deri tam olarak kesilir ve o şekilde estetik işlemi yapılır. Görerek uygulanması sebebiyle kontrollü olarak yapılmaktadır. Burnun üstünde yapılan işlemler böylece sorunsuz tamamlanır. Kapalı rinoplasti ise burun deliklerinden işlem yapıldığı için herhangi gibi bir yara izi meydana gelmesi imkansızdır ancak uzmanlar için daha sınırlı bir görüş alanı sağladığından, daha az uygulanan bir yöntemdir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Bu yöntem genel olarak botoks uygulaması olarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız burun estetiği ile birlikte ulaşılmak istenen sonuca, daha kolay bir şekilde varılır. Kişinin durumu botoks için uygunsa ve uzman kişi işinde ehilse, çok başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Burun kanatlarına botoks uygulanması ile, bu kaslar üstünde işlem uygulanabilmektedir. Ayrıca burun ucunun kaldırılması isteniyorsa da botoks uygulaması çok başarılı sonuçlar getirebilmektedir. Botoks işleminin dezavantajı ise kalıcı olmaması ve senede bir tekrarlanması gerekliliğidir.

Daha fazlası bilgi almak istiyorsanız http://estetikburunizmir.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Comments Off on Burun Estetiği Nedir ve Yöntemleri Nelerdir

Filed under Estetik

Comments are closed.